2010. január 26., kedd
2010. január 25., hétfő
2010. január 21., csütörtök
Értékfüggőség
Értékrend nélkül nincs érték! Mi az az érték, amelyet nem tudsz már fokozni?
Ha a legnagyobb értéket felismered, akkor Emberként célod, hogy megragadd, s a felé tarts, hogy önmagad értékét emeld, vagy legalább is, Ember maradj!
Emberség
Az Embernek tudomásul kell vennie, hogy egy felfedezhetetlen világban él, és uralkodik!
Mert, az egy emberöltő rettenetesen kevés arra, hogy felfedezze, bár az újkori technikák, technológiák lehetővé teszik számára, hogy képességein túl is, olyan ismeretanyagokat gyűjtsön önmaga számára, a világról, a világból, vagy akár önmagáról is, melyekre, önmaga, egyedül képtelen lenne, de ez nem jogosítja fel, vagyis nem szabadna, hogy feljogosítsa arra, hogy megszerzett ismereteiből olyan következtetéseket vonjon le, melyektől önmagát túlbecsüli, mely által önmagát túlértékeli.
Az Ember számára a világmindenség tartogat egy igen megtisztelő, és méltó helyet, helyzetet, melyhez felnőni kéne, melyet elfogadni kéne, melyet tisztelni kéne, még mielőtt becsvágya annál többet akarna önmagának megszerezni, azon ismeretek értékelése alapján, melyre 50-100 éve töredékes, szubjektív, részleges, behatárolt tudata arra képessé teszi. Nem arról kívánok beszélni, hogy ne akarjon levonni következtetéseket, hogy ne fedezzen fel újabb ismereteket, ne akarjon többet megismerni ebből a világból; hanem arról, hogy ismerje el – az Ember – hogy tudása és megszerzett ismeretei viszonylagosak, és végesek, melyek az idő teltével talán felül is írhatók! Tehát az Ember tudása kell, hogy párosuljon alázattal, és felelősséggel is, mely megengedi, hogy tévedhet, és, hogy igazsága csupán részigazság lehet, melyet, ha elfogad, gondolkodását, bölcsességét szabaddá képes tenni.
Az Ember szabadságáról II. János Pál pápa – aki mind azon túl, hogy bölcs és nagy gondolkodó volt, Isten méltóságában is jócskán részesült, VERITATIS SPLENDOR kezdetű enciklikájában így ír: „Sirák könyvének szavait idézve a II. Vatikáni Zsinat így fejti ki az "igaz szabadságot", mely az emberben az "istenképiség legnagyobb jele": "Isten az embert a "saját döntésére" akarta bízni, hogy így az a maga elhatározásából keresse Teremtőjét, és hozzá ragaszkodva szabadon jusson el a teljes boldogság tökéletességére. (GS 17)”. Ami azt jelenti, hogy az Ember, hivatást kapott „az isteni uralkodásban való részesedés”-re, ami az által, hogy isteni rész, azt is jelenti, hogy „az ember uralma bizonyos értelemben önmagára is kiterjed”! Hogy ezt elfogadja az ember, bizony alázatára van szükség, de, hogy ezt az alázatot képes legyen magára venni, legalább hinnie kell ilyen vonatkozásban, istenképűségében! De ez kevés! Hogy istenképűségét felfogja, hinnie kell azt az Istent, aki az egyedüli, még az Ember felett is, és minden egyes ember felett egyenlő hatalommal bír! Mert ez, az a bölcsesség az ember számára, mely méltóságában helyére helyezi, és birtokába adja azt az erkölcsiséget, mely meg is tarthatja méltóságában! Tudás, értelem és hit! A tudás szeretet nélkül semmit nem ér; az értelemből származik a remény, melynek a hit ad erőt, mely teremt bölcsességet, hogy az Ember méltó legyen a halálára! Mert az élet a halálért van, a halál pedig az örök életért. Ha ez, nem válik életté bennem, akkor létezésem elhibázott, meddő anyagi valóság, ami nem más, mint káprázat – a legjobb esetben önámítás.
Valamiről lemaradtam
"Az okos ember visszatartja ítéletét, a dőrék szíve kikürtöli bolondságát." (Péld 12,23)
Mily bölcsesség, és mily kevés vagyok hozzá!
2010. január 20., szerda
2010. január 16., szombat
Szánalmas hatalom?
„A VII. kerületieknek joguk lett volna képviselőt választani, a helyi MSZP-sek ezt az alkotmányos jogot vették el az emberektől - mondta a hírTV-nek Vattamány Zsolt, a VII. kerületi Fidesz frakcióvezetője.”
Milyen alkotmányos jog az, melytől manipulatív módszerekkel meg lehet fosztani állampolgárt? Ki az Alkotmány őre, és annak van-e lehetősége ara, hogy megvédje illetéktelenek kezétől az alkotmány adta jogot? Állampolgárok, hol vagytok, és hol a jogok érdekének védelme? Vagy csendben maradunk, hogy magunk is kapirgálhassunk a szemétdombon? Ha nincs erkölcs, nincs nemzeti büszkeség, és bizony nincs jogsértés, mi ellen küzdeni kéne. Hát itt az a morális káosz, amiben leértékeltük önmagunkat, jelenünket és jövőnket is. A hatalom, sajnos csak ezt azt értéktelen mivoltunkat használja ki, él vissza vele, ami felgyorsítja önpusztításunkat. Vajon nemzetünk képes lesz még egyszer forradalomra? Önmaga megújítására?
2010. január 11., hétfő
2010. január 7., csütörtök
Szó, és gondolat
Olyanról beszélni mi a szavaknak nem enged, nem lehet. S mi szavakba nem formázható, az képzelet. Ám, mikor a képzeletet elkapod, akkor szavakhoz hasonlíthatod, és elmondhatod, hogy a képzeletedben mi hagyott nyomot. Akkor a nyomokkal azonosíthatod, mit mások képzelete elbír pont azon a napon, mikor a szavakat nekik elmondhatod. De akkor, Te már nem vagy ugyan ott, hol a képzelet akkor téged elkapott. Tehát, a képzelet az időben téged túlhaladott, mégis valamit rád hagyott, és teremt gondolatot. A gondolat már akkor a Te tulajdonod, míg szavakkal azt el nem fogadod. Mikor szavakkal megformálod a gondolatot, akkor a szavakban már nyomot hagyott a világban gondolatod. Elmondhatod hát: vagyok! Ezzel megragadtál egy pillanatot, melytől a vagyok történelmet alkotott. A történelem az, mikorban a pillanatod önkéntelen lendületet kapott, és már önállósultan teremti a mindennapot, melyben teremt újabb és újabb gondolatot, melyért nem Te hozol áldozatot, és miért már felelősséggel sem tartozol! De, hol a szavad a történelemben téged azonosíthatott, ott marad meg a téged azonosítható „vagyok”, mi káprázatod! (Naszádos József)
2010. január 5., kedd
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)